Zioła - Perz Właściwy

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Z


Perz Właściwy - Chwast pospolity, rośnie na polach w całym kraju, najczęściej glebach lekkich. Występuje także przy
brzegach lasów, na polanach i nieużytkach. Perz jest rośliną wieloletnią o bardzo długich, czołgających kłączach, osiągających kilkanaście metrów długości. Kwitnie od czerwca do września.

Inne nazwy: biały perz, psia pasza, pyrnik.

Substancje lecznicze:

Kłącza perzu zawierają inozyt ? związek z grupy witamin B, witaminę C, łatwo przyswajalne węglowodany, mannit i trytycynę, związki białkowe, olejek eteryczny, kwasy organiczne, sole mineralne, a wśród nich dużo rozpuszczalnej i łatwo przyswajalnej krzemionki.

Surowce lecznicze:

W celach leczniczych używane są kłącza perzu.

Zbiór i konserwacja:

Kłącza perzu zbierać należy jesienią lub wczesną wiosną np. przy okazji prac polowych. Należy go szczególnie starannie opłukać w kilku wodach i rozłożyć cienką warstwą, aby wysechł. Perz możemy suszyć nawet w miejscach nasłonecznionych, przewiewnych lub w suszarniach. Przechowywać należy w płóciennych woreczkach w suchych pomieszczeniach.

Działanie: moczopędne, poprawiające przemianę materii.

Związki czynne zawarte w kłączach perzu pobudzają wydzielanie moczu i ułatwiają wydalanie z organizmu toksycznych produktów przemiany materii, a głównie mocznika. Inozyt ma korzystny wpływ na wątrobę, przeciwdziała jej stłuszczeniu, powoduje obniżenie poziomu tłuszczów i cholesterolu we krwi, stąd przeciwmiażdżycowe działanie perzu. Łatwo przyswajalna krzemionka przeciwdziała procesom starzenia się tkanki łącznej skóry, chrząstek stawowych, naczyń i starzenia się w ogóle. Zapobiega nadmiernej łamliwości i przepuszczalności naczyń.

Kłącza perzu mogą być stosowane w kamicy moczowej, w przypadkach upośledzonej czynności wydzielniczej nerek z towarzyszącymi obrzękami. W chorobach wątroby z upośledzoną zdolnością wytwarzania żółci i ze skłonnością do tworzenia kamieni w drogach żółciowych należy uciekać się do pomocy perzu. Kłącza perzu Przynoszą poprawę przy miażdżycy i w chorobach stawów i kości, w gośćcu, a także w przypadku trądziku młodzieńczego. Znoszą niekorzystny wpływ długotrwałej antybiotykoterapii na przewód Pokarmowy. Perz jest uważany za ziele przeciwcukrzycowe.
Strona niezależnego Dystrybutora nie jest własnością firmy Akuna Polska Sp. z o.o., która nie
ponosi odpowiedzialności za informacje na niej podane.