Zioła - Krwawnik Pospolity

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Z


Krwawnik Pospolity - Roślina popularna w całym kraju, występuje na łąkach, miedzach pól, nieużytkach.
Krwawnik w stanie naturalnym występuje w całej Europie, w Azji, Ameryce i Australii. Już starożytni Grecy i Etruskowie znali właściwości przeciwkrwotoczne tej rośliny.

Łacińska nazwa Achillea wiąże to ziele z mitycznym bohaterem Iliady.

Inne nazwy: stolist, renisz.

Surowce lecznicze:

W celach leczniczych używane jest ziele i kwiaty krwawnika.

Substancje lecznicze:

Głównym składnikiem leczniczym jest olejek eteryczny, którego podstawą jest azulen ? alkohol seskwiterpenowy o identycznym składzie chemicznym jak azulen zawarty w rumianku. Ponadto w zielu krwawnika występują terpeny, garbniki, substancja gorzka, flawonoidy, aminy, furanokumaryny, sole mineralne, z których najwięcej jest związków magnezu.

Zbiór i konserwacja:

Krwawnik należy zbierać w okresie kwitnienia, tj. od lipca do września. Kwiaty zbieramy ścinając całe baldachy, a ziele ścinając Pędy w połowie wysokości. Suszymy w miejscach ocienionych, przewiewnych lub w suszarniach w temperaturze nie wyższej niż 35°C. Przechowywać chroniąc przed światłem.

Działanie: ziele ? przeciwkrwotoczne, żołądkowe, rozkurczowe, przeciwzapalne

kwiaty ? przeciwzapalne, przeciwskurczowe, bakteriostatyczne

Krwawnik, jak nazwa wskazuje, działa hamująco na wszelkie krwawienia. Zatrzymuje niewielkie krwawienia w przewodzie pokarmowym, czy to w przebiegu choroby wrzodowej, czy w krwawieniach z żylaków odbytu. Może także hamować krwawienia z dróg oddechowych i pluć.

Substancje gorzkie zawarte w krwawniku zwiększają wydzielanie soku żołądkowego, przez co poprawiają trawienie i zwiększają łaknienie. Krwawnik znosi skurcze mięśni gładkich jelit, dróg żółciowych i moczowych. Może być korzystny w leczeniu zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, takich jak wzdęcia, odbijania, przewlekłe zaparcia i stany skurczowe jelit.

Właściwości przeciwzapalne i bakteriostatyczne związków czynnych zawartych w kwiatach krwawnika są podobne do właściwości rumianku. Krwawnik znosi stany zapalne jamy ustnej i gardła, zapalenia zatok obocznych nosa i zapalenia narządu rodnego. Jest polecany w upławach i uporczywym świądzie sromu. Może być stosowany zewnętrznie w otarciach naskórka, drobnych skaleczeniach, pękaniu skóry, oparzeniach, trądziku, wyprysku, a także odmrozinach.

Kwiaty krwawnika działają silniej niż ziele.
Strona niezależnego Dystrybutora nie jest własnością firmy Akuna Polska Sp. z o.o., która nie
ponosi odpowiedzialności za informacje na niej podane.