Ból brzucha

A - B - C - D - E - F - G - H - I - J - K - L - M - N - O - P - R - S - T - U - W - Z


Ból brzucha

Pojawia się nagle. Skutkiem silnych, pojedynczych skurczów mięśni brzucha jest kłujący ból doprowadzający niejednokrotnie do utraty tchu. Przyczyna tych nagłych skurczów jest niejasna i zazwyczaj są one niegroźne i przemijające choć bardzo nieprzyjemne, ale pamiętać należy, ze mogą one również towarzyszyć wielu groźnym, a nawet niebezpiecznym dla życia chorobom i stanom. Jeśli więc trwają one długo lub często nawracają, są wskazaniem do bezwzględnej wizyty u lekarza.

Jak zapobiegać spastycznym bólom brzucha

* podróżując, bądź szczególnie ostrożny przy spożywaniu pokarmów, które mogą zawierać bakterie czy pasożyty - jedz pokarmy z wiadomych źródeł, pij wyłącznie butelkowaną wodę;
* pamiętaj o higienie żywienia we własnej kuchni - natychmiast wyrzucaj pokarmy, które zmieniły barwę lub zapach. Kupuj jaja i drób (najczęstsza przyczyna salmonellozy) z wiadomego źródła. Unikaj spożywania surowych jajek, a jeżeli jest to nieuniknione, nie zapominaj o dokładnym umyciu skorupki;
* zespół jelita wrażliwego jest nierozerwalnie związany ze stresem - jeżeli więc nie potrafisz nad własnymi reakcjami zapanować sam, porozmawiaj z lekarzem, który może zastosować pomocne środki farmakologiczne;
* natychmiast udaj się do lekarza, jeżeli spastyczne bóle brzucha trwają długo lub nawracają bez uchwytnej dla ciebie przyczyny !

Przyczyny skurczowych bólów brzucha

1. Zapalenie wyrostka robaczkowego - Oprócz bolesnych skurczów chorzy skarżą się też na tkliwość i ból w prawej dolnej ćwiartce brzucha, a także na nudności, wymioty, zatwardzenie i gorączkę.
- co robić ? - wezwać pogotowie - najczęściej konieczna jest interwencja chirurgiczna

2. Zapalenie uchyłka jelita grubego - W schorzeniu tym dochodzi do stanu zapalnego drobnych uwypukleń jelita grubego, które na skutek zaczopowania treścią jelitowa ulegają zainfekowaniu. Towarzyszące objawy to oprócz bolesnych skurczów brzucha, biegunka i/lub zatwardzenie, gorączka i złe samopoczucie.
- co robić ? - zgłosić się natychmiast do lekarza specjalisty (najlepiej chirurga) - powikłaniem zapalenia uchyłka może być jego pęknięcie i co za tym idzie zapalenie otrzewnej, które jest stanem zagrażającym życiu

3. Endometrioza - Choroba polega na nieprawidłowym umiejscowieniu się błony śluzowej, która normalnie wyściela jamę macicy w innych lokalizacjach (np. jajniki, otrzewna, opłucna). Fragmenty odszczepionej błony podlegają zmianom hormonalnym - tym samym ulegają złuszczaniu, a w konsekwencji doprowadzają do okolicznych zrostów, których następstwem są bolesne skurcze brzucha szczególnie pod koniec miesiączki i w czasie stosunku.
- co robić ? - zgłosić się do lekarza - ginekologa

4. Zatrucie pokarmowe - Najczęstszym zatruciem pokarmowym jest spożycie pokarmu zainfekowanego bakterią Salmonella. Objawy pojawiają się krótko po zjedzeniu zatrutego pokarmu i oprócz bolesnych skurczów mogą to być także wymioty i biegunka.
- co robić ? - nie hamować wymiotów i biegunki - aby zapobiec odwodnieniu można podawać przegotowaną wodę z elektrolitami (0,5 l wody plus 1 łyżeczka do herbaty cukru i pół soli). Nie jeść! Po ustaniu wymiotów można przyjąć kilka tabletek węgla. Jeżeli objawy trwają dłużej niż 6 godzin lub w wymiocinach lub stolcu pojawia się krew niezbędna jest interwencja lekarza.

5. Kamica pęcherzyka żółciowego - Uporczywe bóle brzucha w jego górnej części, często promieniujące do pleców lub prawego barku mogą być spowodowane kamieniem uwięzłym w szyi pęcherzyka żółciowego lub w którymś z przewodów żółciowych. Towarzyszącymi objawami mogą być: żółtaczka, przyspieszenie akcji serca, wzdęcia i odbijania.
- co robić ? - zgłosić się do lekarza specjalisty - chirurga - niewykluczone, że konieczna będzie interwencja chirurgiczna

6. Zapalenie błony śluzowej żołądka - Oprócz spastycznych bólów brzucha w jego górnej części choroba ( u jej podłoża leżeć może infekcja bakteryjna, błąd dietetyczny, nadużycie alkoholu, leków itp.) objawia się również nudnościami, wymiotami, obłożeniem języka białawym nalotem, czasami również nadmiernym pragnieniem, biegunką i kołataniem serca.
- co robić ? - przede wszystkim nie jeść i uzupełniać płyny i elektrolity (patrz zatrucie), ulgę przynoszą leki rozkurczowe (np. No-spa) i alkalizujące (np. Alusal). Jeśli objawy nie ustępują, konieczna jest pomoc lekarza.

7. Przegrzanie - Bolesne skurcze brzucha spowodowane utratą dużych ilości jonów sodu (np. z potem) są charakterystycznym objawem przegrzania. Szybką poprawę przynosi uzupełnienie płynów i elektrolitów.

8. Zespół jelita drażliwego - Epizody spastycznych bólów z towarzyszącą biegunką lub zatwardzeniem są charakterystyczne dla tego schorzenia o niewyjaśnionej etiologii. Cierpią nań głównie osoby w średnim wieku, a dolegliwości wybitnie zaostrza stres.
- co robić ? - zgłosić się do lekarza specjalisty - najlepiej gastrologa, który przepisze leki łagodzące objawy. Profilaktycznie należy unikać stresujących sytuacji, stosować dietę bogatą w błonnik (warzywa, owoce, ziarna), która wspomaga czynność jelita grubego, unikać pokarmów wzmagających produkcję gazów ( kapustowate, grochy, fasole) oraz regularnie ćwiczyć (ćwiczenia osłabiają działanie stresorów ).

9. Miesiączka - Okres menstruacji jest najczęstszą przyczyną powstawania bolesnych spazmów brzucha. Powodem są produkowane w tym okresie w nadmiarze prostaglandyny - substancje, które wywołują stan zapalny, którego jednym z objawów jest ból. Przyjmowanie niesterydowych leków przeciwzapalnych, które blokują produkcję prostaglandyn łagodzi dolegliwości w 90%.
- co robić ? - ból można złagodzić stosując preparaty z grupy ibuprofenu

10. Choroby pasożytnicze - Obecność w przewodzie pokarmowym lamblii, glisty ludzkiej czy innych parazytów może się objawiać spastycznym bólem brzucha, a ponadto biegunką, gorączką, utratą wagi i anemią (niedokrwistością).
- co robić ? - zgłosić się do lekarza - specjalisty chorób zakaźnych, który przepisze leki antypasożytnicze.

11. Biegunka podróżnych - Dotyczy głównie osób podróżujących do krajów tropikalnych i związana jest ze zmianą klimatu na znacznie cieplejszy. Oprócz dolegliwości bólowych charakteryzuje się ciężką biegunką.
- co robić ? - nie jeść, uzupełniać płyny z elektrolitami, można zażyć kilka tabletek węgla.

12. Wrzodziejące zapalenie jelita grubego - Skurczowe bóle brzucha, biegunka z domieszką krwi i śluzu naprzemian z zatwardzeniem oraz znaczna tkliwość w dolnej połowie brzucha sugerują stan zapalny jelita grubego o typie wrzodziejącym.
- co robić ? - zgłosić się natychmiast do lekarza specjalisty - gastrologa lub chirurga (powikłaniem choroby może być pęknięcie jelita z następowym kałowym zapaleniem otrzewnej, które jest stanem zagrażającym życiu).

Zobacz również, zioła Ból brzucha:
Strona niezależnego Dystrybutora nie jest własnością firmy Akuna Polska Sp. z o.o., która nie
ponosi odpowiedzialności za informacje na niej podane.