Alergie zmorą XXI wieku

Alergie zmorą XXI wiekuAlergie zmorą XXI wieku

Rozmowa z pediatrą, dr Elżbietą Deńca-Radke

- Pojęcie alergii stało się ostatnio bardzo popularne, a tak naprawdę nie zawsze wiemy, na czym dokładnie polega alergia?
Termin „alergia" powstał w 1906 r., wtedy określano nim reaktywność organizmu, tzn. zdolność do reagowania na różne czynniki środowiskowe. Z biegiem lat temu terminowi przypisywano kolejne określenia:
- alergia to każda nieprawidłowa reakcja organizmu na substancje, które zazwyczaj są nieszkodliwe
- alergia to reakcja organizmu nieszkodliwe zazwyczaj czynniki, w której bierze udział układ immunologiczny
- alergia to reakcja na zazwyczaj nieszkodliwe czynniki, w której pośredniczą przeciwciała IgE.
Terminu „alergia" używa się w znaczeniu alergii zależnej od przeciwciał IgE. Podstawową przyczyną wystąpienia klasycznej alergii jest reakcja układu immunologicznego, w której uczestniczą komórki tuczne oraz przeciwciała IgE. Komórki tuczne znajdują się w śluzówkach nosa, dróg oddechowych, przewodu pokarmowego. We krwi krążą leukocyty
zasadochłonne, odpowiedniki komórek tucznych, które mogą gromadzić w sobie histaminę i ją uwalniać. Histamina (mediator chemiczny reakcji alergicznej) uwalnia się z komórek tucznych po ich podrażnieniu. Jednocześnie komórki tuczne wydzielają substancje chemotaktyczne, które przyciągają inne komórki immunologiczne do określonego miejsca w organizmie. W nim zaostrza się stan zapalny, a pacjent odczuwa dolegliwości.

Dlaczego problemy z alergiami częściej mają dzieci?
Niektóre dzieci rodzą się już obciążone wieloma genami sprzyjającymi alergii, która się rozwinie, jeśli dziecko znajdzie się w niesprzyjającym środowisku. Nie bez znaczenia w występowaniu alergii u dzieci jest nasza źle pojęta „nadopiekuńczość", zbyt szybkie interwencje lekarzy, zbyt gorliwe leczenie wszelkich zakażeń, nadużywanie antybiotyków, sterydów, nadmierna liczba szczepień {teoria higieniczna astmy). Osłabiająco na organizm dziecka działa stres, problemy w rodzinie, oddanie do żłobka, przedszkola, pójście do szkoły. Plagą są, reklamowane jako zdrowe, produkty spożywcze, a zawierające sztuczne barwnika konserwanty i inne uczulające składniki. Bardzo dużym problemem jest „zastępowanie" spacerów i zabaw na świeżym powietrzu, przesiadywaniem dzieci przed ekranem telewizora lub komputera.

Jakie są objawy alergii?
Najróżniejsze. Od najczęstszych, jak wysypka, katar, kaszel, duszność, przez bóle brzucha, nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, po bóle głowy, nadpobudliwość, płaczliwość, czyli objawy związane ze sferą psychiczną dziecka. Mówiąc obrazowo, jeżeli dziecko ma objawy alergii na skórze, czuje swędzenie i może się podrapać. Jeśli zaś objawów nie widać na zewnątrz, a jednak dziecko ma problem, to odczuwa coś w rodzaju „świądu mózgu", co powoduje wspomniany niepokój. Niestety, często leczenie alergii polega jedynie na usuwaniu objawów - przez zastosowanie leków antyhistaminowych, maści sterydowych i preparatów wziewnych. To daje rodzicom poczucie bezpieczeństwa. Taka terapia ma krótkie nogi, prędzej czy później, jeśli nie wyeliminujemy alergenu, alergia da o sobie znać, często w innej postaci, głębiej osadzona.

Z pani wieloletniej praktyki wynika, że współczesne dzieci są najczęściej uczulone na...?
Najczęściej zdarzają się alergie pokarmowe na produkty żywnościowe, a przede wszystkim na zawartą w nich chemię spożywczą. Trafiło ;do mnie kilkoro dzieci z wymiotami i biegunką. Po rozmowie z rodzicami i przeanalizowaniu pokarmów, które dziecko jadło, doszliśmy do wniosku, że chorobę spowodował jogurt lub soczek W dalszej kolejności są alergie kontaktowe na kosmetyki, proszki do prania i wreszcie wziewne: na niektóre zabawki, pluszowe lub mocno perfumowane. Miałam kiedyś pacjentkę niemowlę, które z dnia na dzień zaczęło mocno kaszleć. Nie miało objawów infekcji, a mimo to kaszel się nasilał. Zapytałam mamę, czy coś zmieniło się w najbliższym otoczeniu dziecka. Przypomniała sobie, że maluchowi założyła na kołderkę piękną, granatową pościel, którą dziecko dostało w prezencie na chrzciny. Po zmianie pościeli kaszel natychmiast ustąpił. Bardzo dużym problemem są zawilgocone mieszkania, źle wentylowane, z pleśnią na ścianach, no i niestety nadal dym papierosowy.

Na czym polega leczenie alergii?
Przede wszystkim musimy zacząć od dokładnej obserwacji dziecka co mu przeszkadza, co nowego kupiliśmy do pokoju, do ubrania, do jedzenia, jaką zabawkę, przytulankę? Pomocne są notatki po jakim pokarmie coś wyskoczyło na skórze, pojawiły się luźne stolce, wystąpił kaszel po kupnie nowej zabawki itp. Testy uczuleniowe nie zawsze dają wiarygodne wyniki - alergia często bywa złożona, może ją wywoływać kilka alergenów. Podstawowym krokiem jest ich wyeliminowanie. Kolejnym etapem powinna być regeneracja organizmu, osłabionego w wyniku choroby.

Jak rolę może odegrać Alveo w powrocie do zdrowia małego alergika?
W przypadku dzieci alergicznych problemem jest zaleganie szkodliwych substancji w organizmie, należy je jak najszybciej usunąć, a w tym właśnie pomaga Alveo. Gdy organizm jest już oczyszczony, musimy go odpowiednio zregenerować i odżywić. Alveo dostarcza również dziecięcemu organizmowi mikroelementy, minerały, witaminy i aminokwasy.

Czy Alveo może również odegrać rolę w profilaktyce alergii?
Leczenie zgodne z naturą zawsze działa profilaktycznie. Słaby organizm nie ma siły na eliminowanie szkodliwych czynników, w ten sposób droga dla alergenów zostaje otwarta. Organizm silny, dobrze odżywiony (we wszystkie potrzebne składniki, co możemy uzyskać dzięki Alveo), dużo łatwiej poradzi sobie ze szkodliwymi czynnikami z zewnątrz.


Tagi: alergia alergeny profilaktyka leczenie zapobieganie,przyczyny alergii
Strona niezależnego Dystrybutora nie jest własnością firmy Akuna Polska Sp. z o.o., która nie
ponosi odpowiedzialności za informacje na niej podane.