Homeostaza ustrojowa

Homeostaza ustrojowaRozmowa z lek. med. Wojciechem Urbaczką


- Jaką rolę w naszym organizmie odgrywa tlen?
Utrzymanie homeostazy ustrojowej polega na optymalnym odżywianiu wszystkich komórek (różnych narządów). Kiedy dostarczymy im optymalnej ilości witamin, makro- i mikroelementów i minerałów, komórki zaczną dobrze pracować. Doprowadzi to do idealnej pracy narządów, a w konsekwencji do idealnej współpracy między narządami (harmonii ustrojowej). Ważne jest także dostarczenie do komórek odpowiedniej ilości substancji energetycznych (glukozy) oraz odpowiedniej ilości tlenu niezbędnego w ich metabolizmie. Tlen jest niezbędny dla ich życia. Zazwyczaj oddychanie postrzegamy jako wdychanie i wydychanie przez nasz organizm powietrza przez płuca. Należy jednak uzmysłowić sobie, że to pojęcie zawężone. Oddychanie naszego organizmu to nie tylko wymiana tlenu i dwutlenku węgla w pęcherzykach płucnych naszych płuc. Oddychanie to szereg procesów, które doprowadzają do optymalnego natlenowania komórek.

- Co to znaczy dotlenić organizm?
Pierwszy etap oddychania to wymiana gazów (tlen i dwutlenek węgla) w pęcherzykach płucnych (oddychanie zewnętrzne). Następnie transport tych gazów drogą krwi. Rolę transportową spełniają tu czerwone ciałka krwi (erytrocyty). Kolejnym procesem jest wymiana tych gazów między krwią i tkankami naszego organizmu. Proces ten kończy się optymalnym odżywianiem komórkowym, polegającym na procesach utleniania w tkankach. Zewnętrznymi jego objawami są: pobieranie tlenu i wydalanie dwutlenku węgla oraz wydzielanie ciepła. Jeżeli którykolwiek etap tej drogi będzie zaburzony, niedotlenione tkanki spowodują gorszą pracę różnych narządów, a w konsekwencji doprowadzi to do dysharmonii narządów i zakłócenia homeostazy.

Czym grozi tzw. niedotlenienie organizmu?
Choroby układu oddechowego są zmorą XXI wieku, mają przewlekły przebieg i dotyczą także ludzi młodych. Płuca są narządem najbardziej narażonym na działanie zanieczyszczeń środowiska, a także na dym tytoniowy. Choroby układu oddechowego są obecnie najczęstszą przyczyną absencji chorobowej. Zajmują piąte miejsce na liście przyczyn zgonów po schorzeniach układu sercowo naczyniowego, nowotworach oraz zatruciach i urazach. 10% łóżek szpitalnych w kraju zajmują chorzy cierpiący na choroby układu oddechowego. W przebiegu tych chorób nie ma mowy o dostarczeniu odpowiedniej ilości tlenu do komórek naszego organizmu. Procesy wymiany gazów w pęcherzykach płucnych nadzoruje centralny układ nerwowy. Jeżeli będziemy żyli w ciągłym stresie, wpłynie to (poprzez regulację mózgową) na zaburzenia wymiany tlenu i dwutlenku węgla w pęcherzykach płucnych, co w konsekwencji doprowadzi do niedotlenienia wszystkich narządów naszego organizmu. Jeżeli transport tlenu przez naczynia krwionośne będzie zaburzony, ucierpią na tym nasze komórki, bowiem ich metabolizm zostanie zaburzony. Dojdzie do tego, kiedy pojawią się problemy z transportem tlenu przez czerwone ciałka krwi (np. niedokrwistość) lub zły stan naczyń krwionośnych (patologiczna droga transportu tlenu).

- Jaką rolę w dotlenieniu odgrywa Alveo?
Rola Alveo w dotlenieniu poszczególnych narządów jest znacząca. Po okresie odtrucia naszego organizmu, Alveo powoduje dostarczenie do komórek poszczególnych narządów optymalnej ilości witamin, makro- i mikroelementów, pierwiastków śladowych, dzięki czemu doskonale funkcjonują. Oczyszczając naczynia krwionośne, oczyszcza drogę transportową tlenu do poszczególnych narządów naszego ustroju. Tak więc pomagając w prawidłowym dotlenianiu wszystkich komórek, może doprowadzić do pełnej harmonii ustrojowej – homeostazy.


Tagi: homeostaza ustrojowa zdrowie odzywianie zdrowy organizm
Strona niezależnego Dystrybutora nie jest własnością firmy Akuna Polska Sp. z o.o., która nie
ponosi odpowiedzialności za informacje na niej podane.