Ciąża bez powikłań

Ciąża bez powikłańW Polsce rodzi się coraz więcej dzieci z poważnymi wadami! Badania przeprowadzone w ramach międzynarodowego programu Mosaic [2003 r.) wykazują, że odsetek dzieci obciążonych wadami niedającymi szans na przeżycie wynosi w Europie 1,7%, podczas gdy w naszym kraju aż 4%!


Według badań przeprowadzonych przez Instytut SMQ/ KRC w 2006 r. tylko co druga ciąża w Polsce jest planowana, a tym samym poprzedzona odpowiednim przygotowaniem. Tymczasem lekarze nie mają wątpliwości - na wiele miesięcy przed zajściem w ciążę przyszła mama powinna zadbać o swoje zdrowie. Przede wszystkim zwrócić uwagę f na zawartość witamin i składników mineralnych w swojej diecie. Dlaczego to takie ważne? Bo - często niewielkim kosztem i wysiłkiem - może sama zapobiec wystąpieniu poważnych wad wrodzonych u swojego maleństwa! Podstawowa wiedza na temat postępowania przed ciążą, w trakcie i zaraz po urodzeniu dziecka daje kobiecie stosunkowo dużą gwarancję, że będzie mieć zdrową pociechę. A wtaścjwa dieta, odpowiednia aktywność fizyczna,
wyeliminowanie z życia stresu sprawią, że 9 miesięcy trwania ciąży będzie najpiękniejszym okresem w życiu przyszłej mamy!

Muszę brać leki - czy to zdrowe dla dziecka?
Zawsze stosowanie leków skonsultuj z lekarzem. Czytaj uważnie ulotki dołączone do leków. Firmy dołączają informację, czy i jakie działania niepożądane ma dany lek dla kobiet ciężarnych. Szczególnym zagrożeniem są leki przeciwnowotworowe i przeciwgorączkowe. Leki przez łożysko dostają się do krwiobiegu dziecka. Niektóre substancje chemiczne w ciele dziecka osiągają większe stężenie niż u matki. Dzieci nie mają w pełni wykształconych mechanizmów metabolizmu leków. Największe narażenie na szkodliwe działanie przyjmowanych preparatów występuje między 10 a około 60 dniem ciąży. Ta okres tzw. embriagenezy, kiedy wyodrębniają się i kształtują poszczególne układy i narządy.

Pół roku przed ciążą
Specjaliści są zgodni - do błogosławionego stanu dobrze jest zacząć przygotowania na minimum pół roku przez zajściem w ciążę. Jej przebieg zależy bowiem od tego, jaki przyszła mama prowadziła tryb życia w okresie ją poprzedzającym. Ten czas warto wykorzystać na całkowite wyciszenie organizmu i obowiązkowy spokój! Kobieta powinna wypoczywać, a tym samym eliminować ze swojego życia zabójczy stres. Jeśli prowadziła zabiegany tryb życia - musi zwolnić tempo, przestać zamartwiać się sprawami, które mają niewielkie znaczenie w obliczu wielkiego wydarzenia, jakim jest przyjście na świat dziecka! Naukowcy z Imperial College w Londynie odkryli, że^stres matki może' odbić się na inteligencji dziecka - IQ jest u niego średnio aż o 10 punktów niższe niż u innych dzieci.
Ogromnym zagrożeniem zarówno dla przyszłej mamy, jak i dziecka są wszelkie stany chorobowe, z jakimi nie udało się jej wcześniej uporać. Problemy z zajściem w ciążę mają np. te kobiety, które nie leczyły mięśniaków i innych schorzeń narządów rodnych. Jeśli spodziewają się dziecka, to znajdują się w grupie pań zagrożonych ryzykiem poronienia. Trzy miesiące przed poczęciem kandydatka na mamę powinna odwiedzić lekarza pierwszego kontaktu i poprosić o skierowanie na USG, wykonać cytologię, morfologię, ogólne badanie moczu, test na kitę (nierozpoznana kita może zdeformować ptód oraz żółtaczkę zakaźną typu B. Niezbędne jest także badanie na toksoplazmozę, czyli zakażenie pierwotniakiem Toxoplasma, Jeśli choroba zaatakuje, a nieświadoma kobieta nie będzie zażywać odpowiednich leków - może dojść do poronienia. Toksoplazmoza może wywołać nieodwracalne zmiany w mózgu dziecka! Szczegółowe badania powinny przejść te panie, które: chorują na choroby przewlekłe (typu cukrzyca, padaczka, mają kłopoty z sercem), stosują długotrwałe leczenie oraz mają w rodzinie choroby dziedziczne. Konieczna jest także kontrola uzębienia u stomatologa. Próchnica jest niebezpieczna dla dziecka - może doprowadzić do zakażenia organizmu. Narządy dziecka kształtują się w pierwszych tygodniach życia płodowego - często kobieta (jeśli nie planuje ciąży) nie ma pojęcia, że spodziewa się dziecka i nie może się o swoje maleństwo odpowiednio zatroszczyć.

Zadbaj o swoją wagę i pozbądź się toksyn
Niepłodność jest chorobą uznaną przez Światową Organizację Zdrowia. Z jej raportu (2005 r.) wynika, że około 8-20% par w wieku rozrodczym (w Polsce) ma kłopoty z poczęciem dziecka, mimo że wszystkie badania wykazują, że oboje partnerzy mogą mieć dzieci. Problem niepłodności w 40% leży po stronie kobiety. Co jest tego przyczyną? M.in, czynniki zawodowe i środowiskowe oraz związany z nimi stres, niezdrowy tryb życia (brak witamin i minerałów w diecie, zanieczyszczenie środowiska i wszechobecne toksyny, czyli szkodliwe substancje i związki, które podstępnie atakują nasz organizm). Zarówno nadwaga, jak i niedowaga, są także częstą przyczyną kłopotów z poczęciem. Duńscy naukowcy w ubiegłym roku opublikowali w piśmie „Humań Reproduction" raport, z którego jasno wynika, że otyłe kobiety mają zdecydowanie większy problem (nawet o 50%!) z zajściem w ciążę niż te, których waga jest na właściwym poziomie. Kłopoty są większe, jeśli wskaźnik masy ciała, czyli BMI wynosi powyżej 30. Dlatego warto zadbać o prawidłową wagę w chwili, kiedy zacznie się planować dziecko. Nie wolno jednak stosować rygorystycznych diet w momencie, kiedy już staramy się o dziecko - wtedy możemy mu tylko zaszkodzić!
Oprócz skrupulatnego liczenia kalorii, ważna jest też aktywność fizyczna. Zalety ruchu długo można wyliczać. Na pewno skorzystają na aktywności fizycznej kobiety mięśnie brzucha, kręgosłupa, pleców oraz pośladków - w czasie trwania ciąży są zwykle obciążone i stają się przyczyną urazów oraz bólu. Przyszli rodzice (oboje!) powinni unikać w swoim otoczeniu szkodliwych substancji i chemikaliów. Toksyny, które są tak naprawdę wszędzie (w ziemi, wodzie, powietrzu i... w nas samych), skutecznie uniemożliwiają także zdrowym osobom zajście w ciążę. Kuracje oczyszczające pozwalają nam pozbyć się toksyn z organizmu - więc zacznijmy je stosować nie tylko w momencie, kiedy planujemy ciążę, ale na każdym etapie swojego życia, aby być po prostu zdrowymi i cieszyć się świetnym samopoczuciem.

Za co odpowiadają podstawowe minerały i witaminy?
Fosfor - warunkuje prawidłową budowę kości i zębów,
Wapń - główny budulec szkieletu, bierze udział w procesach życiowych komórek. Obniża ciśnienie tętnicze u kobiet ciężarnych. Tylko pożywienie matki w ciąży jest jego źródłem dla dziecka.
Żelazo - niedobory żelaza to podstawowa przyczyna występowania niedokrwistości u kobiet w ciąży, dla kształtującego się płodu jest konieczny do budowy tkanek.
Jod - jest konieczny do prawidłowego funkcjonowania tarczycy, gruczołu biorącego udział w rozwoju fizycznym i umysłowym dziecka.
Magnez - przeciwdziała występowaniu przedwcześnie czynności skurczowej mięśnia tarczycy. Jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania mięśni i układu nerwowego.
Witamina A - zapewnia dobry wzrok oraz wygląd skory, reguluje procesy powstawania nowych komórek. U kobiet ciężarnych i karmiących zapotrzebowanie na tę witaminę wzrasta o 60%.
Witamina D - niezbędna do prawidłowego przyswajania wapnia, jej zapotrzebowanie wzrasta w czasie ciąży o 100%.
Witamina B6 - odpowiada za prawidłowe podziały komórkowe oraz produkcję głównego składnika
budującego komórki i narządy - białka.
Witamina B- jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie czerwonych krwinek.
Witamina C - jest potrzebna do rozwoju wszystkich narządów. Poprawia wchłanianie żelaza. Matki dzięki niej mniej narażone są na anemi

Nieocenione zalety kwasu foliowego
Kwas foliowy jest to witamina z grupy B, niezbędna do powstawania krwinek czerwonych. Wpływa na prawidłowy rozwój komórek i tkanek ptodu, zwłaszcza mózgu i rdzenia kręgowego. Kwas foliowy odpowiedzialny jest za rozwój układu nerwowego, przewodu pokarmowego oraz narządów płciowych, Zażywanie go w postaci tabletek lub preparatów multiwitami nowych w ciągu miesiąca przed zajściem w ciążę oraz w czasie pierwszego trymestru ciąży zmniejsza aż do 70% ryzyko wystąpienia u dzieci wad wrodzonych oraz tzw. samoistnych poronień! Uwaga! Kwas foliowy występuje także m.in. w zielonolistnych warzywach (sałata, szpinak), brukselce, kapuście, kalafiorze, burakach, ziarnach jęczmienia i pszenicy, soczewicy, fasoli, soi, owocach, kiełkach i wątróbce cielęcej. Niedobór kwasu foliowego zwiększa u dziecka ryzyko zachorowania w przyszłości na np. nowotwory, anemię i miażdżycę. Według Ministerstwa Zdrowia codzienna dawka kwasu foliowego wynosi 400 mikrogramów.

Jedz nie za dwoje, ale dla dwojga!
Dzień, w którym kobieta dowiaduje się, że zostanie mamą, to jeden z najpiękniejszych dni w życiu. Zwykle jednak po chwili euforii przychodzi lęk - czy dam radę? Czy dziecko urodzi się zdrowe? Wszystko będzie dobrze, jeśli tylko do swojego stanu przyszła mama podejdzie ze zdrowym rozsądkiem, nie traktując ciąży jak choroby, tylko jak kolejny etap w życiu. Niezwykle odpowiedzialny, bo dotyczący drugiego człowieka. O ciąży niemal natychmiast zacznie kobiecie przypominać... wilczy apetyt. Uwaga! Nie bez kozery lekarze powtarzają, że przyszła mama powinna jeść nie „za dwoje", ale „dla dwojga". Idealny przyrost masy ciała w czasie trwania całej ciąży wynosi 9-12 kg, czyli 1-1,5 kg miesięcznie. W pierwszej połowie ciąży zapotrzebowanie energetyczne zwiększa się o ok. 300 kalorii, w drugiej natomiast o ok. 500 kalorii dziennie. Właściwa dieta i zapewnienie dziecku wszystkich składników pokarmowych bogatych w witaminy o jedno z podstawowych przykazań zarówno ciężarnej kobiety, jak i karmiącej piersią mamy. Co ciekawe- mama już podczas ciąży kształtuje nawyki żywieniowe swojej pociechy! Za pośrednictwem wód płodowych dziecko rozpoznaje spożywane przez nią pokarmy. Warto więc je urozmaicać - ułatwiamy dziecku akceptację nowych pokarmów, kiedy już przyjdzie na świat.
Zapotrzebowanie na witaminy i minerały wzrasta u przyszłej mamy aż dwukrotnie (dla porównania: jeśli chodzi o kalorie, to zapotrzebowanie jest większe jedynie o około 15%). Wśród witamin niezbędne są przede wszystkim: witamina A, Bi, Bi, Be, witamina C, Ds oraz E. A jeśli chodzi 6 minerały, podstawową rolę odgrywa magnez, wapń, fosfor i żelazo oraz jod. Jeśli w codziennej diecie matki nie ma pokrycia energetycznego oraz witaminowego dla płodu, wówczas korzysta on z substancji zmagazynowanych w organizmie matki, doprowadzając nawet do jego wyniszczenia! Podobne kłopoty pojawiają się także wtedy, kiedy matka karmi dziecko piersią. Jej organizm dodatkowo zostaje osłabiony wytwarzaniem mleka (ok. 850 ml mleka dziennie).
Produkty spożywane przez kobietę ciężarną oraz karmiącą piersią powinny być naturalne i mato przetworzone- nie mogą zawierać pozostałości nawozów sztucznych, środków ochrony roślin oraz metali ciężkich.

Stres - największy wróg dziecka
Nawet jeśli przyszła mama, zanim zaszła w ciążę, wyeliminowała stres zewnętrzny ze swojego życia (związany np. z pracą), to i tak przez 9 miesięcy będzie jej towarzyszył niepokój dotyczący przebiegu ciąży. Tego stresu nie sposób całkowicie wyeliminować -a skoro tak, trzeba nauczyć się nad nim panować. Jak to zrobić? Do wyboru jest wiele możliwości: aromatyczne kąpiele, uspokajająca muzyka, spacery. Warto także zapisać się na kursy uczące technik oddychania. Warto skorzystać z bogatej oferty, bo kobiety, które w ciąży przeżywają silne lęki, „przenoszą" je na dzieci! Na łamach pisma „Biological Psychiatry" amerykańscy naukowcy opublikowali wyniki badań, które jednoznacznie potwierdzają tę zależność. Przebadano grupę 74 dzieci w wieku 10 lat oraz ich matki. Przez trzy dni regularnie mierzono u dzieci poziom stresu (kortyzolu). Potem te wyniki porównano z wynikami badań przeprowadzonych na matkach tych dzieci, kiedy były z nimi w ciąży. I co się okazało? Że najbardziej zestresowane były te dzieci, których matki były silnie zestresowane w czasie ciąży.
Naukowcy z Uniwersytetu w Rochester (2007 r.) wykryli jeszcze jedną zależność - stres w ciąży powoduje gorszy sen u niemowląt i w dzieciństwie! Tymczasem to właśnie sen jest jednym z najważniejszych czynników prawidłowego rozwoju i wzrostu dziecka. Wyspane dziecko łatwiej zapamiętuje, uczy się nowych rzeczy, *en reguluje jego metabolizm, korzystnie wpływa na układ krążenia, poprawia odporność. Według naukowców, nawet jeśli dzieci zestresowanych matek przesypiają tyle samo godzin, co dzieci innych kobiet, to i tak ich sen jest gorszej jakości, Zdaniem prowadzącego badania dr. Thomasa 0'Connora zaburzenia snu mają zdecydowanie swoje korzenie w procesach zachodzących w życiu płodowym dziecka.

Stop wszystkim używkom
Narkotyki, palenie papierosów, alkohol - co do szkodliwości tych używek dla życia i zdrowia matki oraz dziecka nie ma wątpliwości. Przyszła mama powinna całkowicie z nich zrezygnować. Z każdym wypalonym papierosem za pośrednictwem matki dziecko jest narażone na działanie szkodliwych substancji zawartych w dymie i nie otrzymuje wystarczającej ilości tlenu, niezbędnego do prawidłowego rozwoju. Palaczka karmiąca dziecko piersią przekazuje mu wiele substancji trujących wraz z pokarmem. U palaczek znacznie zwiększa się także ryzyko urodzenia martwego dziecka oraz zespołu nagłej śmierci niemowlęcia (śmierci łóżeczkowej). Jeśli dziecko przyjdzie na świat bez komplikacji, później jego rozwój psychoruchowy może być opóźniony. Według angielskich naukowców dziecko palącej w czasie ciąży matki przysparzać będzie dużo więcej kłopotów wychowawczych niż dziecko kobiety niepalącej. Może być słabsze fizycznie od rówieśników, chorować na astmę, zapalenie oskrzeli, cukrzycę, nadciśnienie, Skutkiem zażywania narkotyków w czasie ciąży jest przedwczesne odklejanie się łożyska oraz krwotok poporodowy. Biorąc regularnie narkotyki, matka uzależnia od nich dziecko. Dotyczy to także amfetaminy. Ten silnie pobudzający środek zwęża naczynia krwionośne, co w efekcie może doprowadzić do obumarcia płodu. Zagraża rozwojowi serca i układu żółciowego płodu. Podczas gdy nagłe odstawienie narkotyku przez kobietę ciężarną może zakończyć się np. zamartwicą płodu lub obumarciem wewnątrzmacicznym, to odstawienie nikotyny do końca pierwszego trymestru ciąży minimalizuje powikłania prawie do zera.
Picie alkoholu przez przyszłą mamę może okazać się tragiczne w skutkach -może stać się przyczyną niedorozwoju umysłowego i fizycznego u dzieci. Bardzo często są wcześniakami, mają wady rozwojowe (np. twarzoczaszki i serca). Statystyki są przerażające - co roku rodzi się w Polsce 9 tys. dzieci cierpiących na zaburzenia rozwojowe, spowodowane krążącym po ich organizmie alkoholem. Co trzecia Polka w wieku 18-60 lat przyznaje się, że piła alkohol w ciąży. Nic więc dziwnego, że jest on jedną z trzech głównych przyczyn uszkodzeń płodu w naszym kraju!

Tagi: ciaza uzywki zdrowie powiklania
Strona niezależnego Dystrybutora nie jest własnością firmy Akuna Polska Sp. z o.o., która nie
ponosi odpowiedzialności za informacje na niej podane.